BUDOWA DOMU
ETAPY WYKONANIA POSZCZEGÓLNYCH PRAC BUDOWLANYCH PRZEZ VMADE
Zarówno Warszawa, jak i całe województwo mazowieckie codziennie się zmienia. Buduje się coraz więcej nowych domów i osiedli mieszkaniowych. Ten proces jest niezbędny, ponieważ dużo ludzi potrzebuje komfortowych domów jednorodzinnych lub mieszkań w domach wielorodzinnych. Mazowieckie firmy budowlane oferują budownictwo na różnym poziomie jakości i w zróżnicowanej cenie. Firma VMADE Sp. z o.o. Sp. k. buduje domy jednorodzinne i wielorodzinne wysokiej jakości w całym województwie mazowieckim.
Budowa domu to proces wieloetapowy. Poniżej znajduje się bliższe spojrzenie na każdy z tych etapów.
STAN SUROWY
1. Działka budowlana
Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wykonanie badań geologicznych, które decydują o sposobie posadowienia budynku.
Po podpisaniu umowy Inwestor udostępnia nam działkę budowlaną, na której powstanie inwestycja,
oraz przyłącze elektryczne lub ewentualnie agregat prądotwórczy.
2. Ogrodzenie działki
Kolejnym etapem jest ogrodzenie działki według jednego z wariantów:
ze stempli oraz siatki leśnej, siatki ogrodzeniowej
lub docelowo* z paneli systemowych, amerbloku, albo klinkieru.
*Opcja budowy ogrodzenia docelowego dostępna tylko przy dużych działkach, minimum 30-40 m od terenu budowy.
3. Budowa domu – organizacja budowy
W trakcie trwania budowy pracownicy mieszkają na terenie działki w kontenerach socjalno-mieszkalnych. Dzięki temu rozwiązaniu czas wykonania skracamy do minimum bez uszczerbku na jakości, ponieważ czas rozpoczęcia i zakończenia prac w ciągu dnia jest optymalny. Od początku trwania budowy podstawiamy również kabinę WC.
4. Zdjęcie humusu
Jest to bardzo ważna czynność, więc wykonanie jej bez odpowiedniego nadzoru może spowodować późniejsze problemy.
5. Wytyczenie budynku
Budowa domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych nie może zostać rozpoczęta bez wytyczenia budynku. Odbywa się ono tylko przy udziale uprawnionego geodety, który na nabitych ławach ciesielskich wyznacza wszystkie osie budynku. Oznaczane są one w sposób trwały na ławach, co gwarantuje poprawność tyczenia.
6. Wykopy ław fundamentowych
Ławy fundamentowe można kopać koparką oraz ręcznie, ale tylko ta druga metoda daje nam pewność nienaruszenia warstwy nośnej gruntu, a co za tym idzie pewność posadowienia domu.
7. Ławy fundamentowe
Zbrojenie układamy w zależności od gruntu na chudym betonie lub na podkładkach betonowych bezpośrednio w gruncie. Jeżeli grunt jest niespoisty, ławy fundamentowe wylewa się w szalunkach. Budowa domów jednorodzinnych na źle przygotowanych ławach fundamentowych jest niezgodna ze sztuką budowlaną.
8. Ściany fundamentowe
Do murowania ścian używamy wyłącznie bloczków z wibroprasy o wytrzymałości minimum 20 MPa. Dają nam one pewność równości ściany, która jest niezbędna do wykonania poprawnych izolacji przeciwwilgociowych.
Ściany fundamentowe można również wykonać z betonu wylewanego w szalunkach systemowych. Przy tej metodzie istnieje możliwość wykonania ciężkiej izolacji przeciwwodnej fundamentów, która czasami jest jedyną opcją dostępną przy wykonywaniu piwnic.
9. Stan zerowy
Po wykonaniu ścian fundamentowych należy zasypać je piaskiem przeznaczonym do zagęszczania oraz warstwowo je zagęścić. Ten etap bardzo często jest wykonywany nieprawidłowo, czego efekty widoczne są dopiero po kilku latach. Należy również wykonać poziomy kanalizacyjne.
10. Ściany parteru
Niezmiernie istotnym etapem budowy domu jest stawianie ścian. Pierwszą wykonywaną czynnością jest dokładne ułożenie izolacji poziomej pod ścianami (my wykonujemy ją wyłącznie z dwóch warstw pap termozgrzewalnych). Najczęściej stosowanym materiałem do budowy domów jest Porotherm Profi. Głównym powodem jest jego ponadprzeciętna jakość (każda cegła jest szlifowana) oraz wytrzymałość. Najważniejszą pracą na tym etapie jest poprawne wykonanie z udziałem niwelatorów pierwszej warstwy cegieł, która gwarantuje nam bardzo wysoką jakość do samego końca murowania.
Jeżeli potrzebna jest bardzo duża izolacyjność akustyczna, ognioodporność i wytrzymałość (nawet do 25 Mpa), najlepszym rozwiązaniem są SILIKATY (piasek, wapno i woda, bez żadnych domieszek).
Coraz rzadziej stosujemy materiały z betonu komórkowego (gazobeton, Ytong), z uwagi na bardzo niską wytrzymałość na ściskanie, a co za tym idzie możliwość pękania ścian w trakcie użytkowania domu. Co prawda jest to problem głównie estetyczny, ale dzisiejsze standardy wykonania powodują, że materiał ten jest coraz rzadziej używany do budowy własnego domu.
11. Strop
Najczęściej projektowanym stropem jest strop gęsto-żebrowy (Teriva). Stropy te przy zachowaniu odpowiedniej technologii montażu są bardzo dobrym rozwiązaniem dla budownictwa jednorodzinnego. Nieco droższym rozwiązaniem jest wykonanie stropu żelbetowego, który daje możliwość zmian aranżacji piętra w dowolnym czasie po jego wykonaniu. Jednak jego dobre wykonanie nie dla wszystkich jest bezproblemowe.
W sytuacjach, w których czas wykonania jest priorytetem, firma VMADE wykonuje stropy, które przyspieszają czas realizacji o ok. miesiąca na jeden strop. Opcja ta przydaje się szczególnie, gdy budujemy na jesieni i problemem staje się zbliżająca się zima.
12. Ściany poddasza i piętra
Do podpory konstrukcji dachu stromego budujemy ściany poddasza. Powinny być one dodatkowo wzmocnione i usztywnione. Ściany poddasza zawsze budują się z takich samych materiałów jak ściany parteru bądź piętra. W odróżnieniu od ścian parteru lub piętra, wymiary i kształt ścian poddasza są dopasowane do kształtu dachu. Są dwa rodzaje ścian poddasza: szczytowe i kolankowe.
13. Wieniec pod murłaty i schody żelbetowe
Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na sposób montażu ocynkowanych kotew, ponieważ często montowane są błędnie, a poprawa tego jest niemożliwa bez niszczenia już wykonanej pracy.
Kilka lat temu wprowadziliśmy zasadę, że schody żelbetowe są wykonywane razem z wieńcami. Ten krok ma na celu uniknięcie przy wykonywaniu schodów presji czasu, która pojawia się w trakcie wylewania stropu. Na schody wykonujemy odrębny projekt, który uwzględnia wszystkie wymiary stanu surowego oraz preferowanych wykończeń. Taki sposób wykonania gwarantuje nam jakość zbliżoną do tej cechującej schody prefabrykowane, niemożliwą do uzyskania przy standardowym wykonaniu.
14. Więźba dachowa
Ten etap prac wykonujemy wyłącznie z drewna z Lasów Państwowych, co daje nam pewność pochodzenia, a także możliwość ewentualnego wyegzekwowania gwarancji. Drewno poddawane jest impregnacji zanurzeniowej w kadziach.
W ostatnich latach spotyka się coraz częściej „okazje” na zakup taniego drewna. Jednak należy się zastanowić, czy warto na tym etapie ryzykować.
15. Pokrycie dachowe
Od tego etapu zaczynają się prace, które są widoczne przez cały czas istnienia domu. Dlatego też nie tylko jakość, ale również estetyka ma bardzo duże znaczenie. Każdy z naszych dekarzy wykonał w swoim życiu zawodowym już kilkaset takich realizacji i każda wniosła coś do filozofii wykonania. Brak reklamacji potwierdza fachowość ekip, które są w stanie podjąć się każdego wyzwania.
Dachy można wykonać z:
-dachówek,
-blachodachówek, -gontów bitumicznych.
16. Tarasy
Budowa domów w stanie surowym obejmuje także tarasy, których wielkość i kształt można ustalić dopiero, kiedy dom jest już wybudowany. Mnogość rozwiązań powoduje, że czas budowy domu często nie wystarcza Inwestorom do podjęcia decyzji o technologii wykonania tarasu.
STAN DEVELOPERSKI
Do prawidłowego wykonania poszczególnych etapów prac developerskich potrzebne są projekty lub naniesione w projekcie budowlanym dokładne ustalenia z Inwestorem dotyczące ilości oraz miejsc występowania poszczególnych instalacji.
1. Instalacje hydrauliczne
Pierwszym, co wykonujemy po zamknięciu stanu surowego, są prace hydrauliczne. Dla budynku wykonywany jest projekt bilansu cieplnego, w celu potwierdzenia założeń związanych z umiejscowieniem grzejników oraz ogrzewania podłogowego. Bilans daje pewność, że energia dostarczana do budynku rozłożona jest w pomieszczeniach optymalnie.
Instalacje (rury zgrzewane oraz kanalizacja, rozdzielacze, skrzynki, ogrzewanie podłogowe, instalacja odkurzacza centralnego) wykonywane są z materiałów produkowanych przez wiodące firmy z branży hydraulicznej. Instalacja kotłowni wykonywana jest z rur miedzianych. Piec, będący integralną częścią kotłowni, wybierany jest przez Klienta.
2. Instalacje elektryczne
Tak samo jak przy instalacjach hydraulicznych, aby uzyskać bardzo dobrą jakość instalacji elektrycznych, oprócz dobrego wykonawstwa należy użyć najlepszych materiałów. W VMADE używamy tylko przewodów polskiej firmy NKT Cables. Daje nam to gwarancję, że pomiary (które należy wykonać obowiązkowo po montażu osprzętu) zawsze spełniają wymagane normy.
3. Szlichty (wylewki betonowe)
Po ułożeniu i sprawdzeniu instalacji przychodzi kolej na wykonanie wylewek betonowych. Bardzo często ich zaprojektowana grubość jest niewystarczająca do bezproblemowego użytkowania w przyszłości. Dokonując wyceny zakładamy grubość wylewek zgodną z wytycznymi dotyczącymi grubości warstwy betonowej na materiałach izolacyjnych, w tym na ogrzewaniu podłogowym.
Posadzki są wykonywane z miksokreta oraz zacierane maszynowo na mokro.
4. Tynki wewnętrzne
Najczęściej wybierane przez klientów są tynki gipsowe maszynowe. VMADE wykonuje je z tynków KNAUF MP75L lub Diamant (jeżeli potrzebna jest duża wytrzymałość). Należy jednak pamiętać, że są to tynki jednowarstwowe i pomimo bardzo dobrej jakości wykonania należy je przed malowaniem przynajmniej raz naciągnąć gładzią gipsową.
Istnieje możliwość wykonania również tynków cementowo-wapiennych, ale metoda ta jest wybierana coraz rzadziej ze względu na znacznie wyższe koszty wykonania.
5. Okna i drzwi garażowe
Po kilku tygodniach od tynkowania można wstawiać okna, drzwi garażowe oraz tymczasowe drzwi wejściowe. Dzięki temu, że w trakcie wykonywania mokrych prac budynek nie jest zamknięty, czas schnięcia skraca się do niezbędnego minimum. Efektem takiego zabiegu jest dom, w którym w pierwszym roku nie ma problemu z nadmierną wilgocią. Dla uzyskania maksymalnego efektu energooszczędności można też zastosować ciepły montaż.
6. Ocieplenie elewacji
Przedostatnim dużym etapem jest wykonanie ocieplenia elewacji. Preferujemy wykonanie ze styropianów grafitowych, które przy takim samym nakładzie pracy dają znacznie lepszy efekt ocieplenia, a grubości styropianu użyte do ocieplenia nie muszą przekraczać 20 cm, aby budynek mieścił się w najlepszej klasie energooszczędności. Dodatkowo wszystkie połączenia styropianów są spoinowane przy użyciu ciepłych pianek.
Tak przygotowany budynek czeka na ostatni etap, jakim jest wykonanie tynku strukturalnego.
7. Ocieplenie poddasza wraz z ułożeniem płyt gipsowo-kartonowych
Ocieplenie poddasza jest ważnym etapem budowy, prowadzącym do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Dzięki prawidłowej izolacji dachowej, domy jednorodzinne są nie tylko ciepło oszczędne, ale i bardziej komfortowe. Analiza strat ciepła w źle ocieplonych domach jednorodzinnych wykazuje, że straty ciepła przez połacie dachowe obejmują do 30% wszystkich strat ciepła w domu.
Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o energooszczędne ocieplenie dachu domów jednorodzinnych.
8. Tynk strukturalny na elewacji
I wreszcie ostatni etap prac developerskich – nakładanie tynku strukturalnego. Nasza firma z siedzibą w Warszawie preferuje najlepsze dostępne na rynku tynki silikonowe. Pomimo nieco większych kosztów, efekt jest widoczny przez lata.
Po wykonaniu STANU DEVELOPERSKIEGO istnieje możliwość podpisania umowy na prace wykończeniowe. Prace te realizujemy tylko i wyłącznie na podstawie projektu wnętrz zaakceptowanego przez Inwestora.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
Andrzej Skulimowski – właściciel
tel. 509 874 278
VMADE Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Twórcza 36
03-289 Warszawa